Microsoft Excel'de Bölmeleri Dondur Özelliği

Geniş bir excel çalışma sayfası ile çalıştığınız zaman kullanılan satır veya sütun sayıları ekran görüntü limitlerini aşıyorsa aşağıya doğru indiğinizde kolon başlıklarını veya sağa doğru ilerlediğinizde ilk kolon bilgilerini takip etmek zorlaşır.

 

Excel’de “Bölmeleri Dondur” özelliği tam olarak bu gibi durumlar için kullanılır. Bu özellik sayesinde en üst satırı, en sol sütunu veya kolon+satırları dondurabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklamaya çalışacağız. 45 satırı ve J2ye kadar sütunu olan bir çalışma sayfamız var. Ancak ekranımız sadece 23 satırı ve A-H arasındaki sütunları gösterebiliyor.

 

 

Şimdi, en üst satırı dondurmak için menüde “Görünüm” sekmesini seçip “Bölmeleri Dondur” seçimlerinden “Üst Satırı Dondur” komutunu seçiyoruz.

 

 

Gördüğünüz gibi artık 45. Satıra da kaysak en üst satır sabit kalıyor.

 

 

Aynı şekilde “İlk Sütunu Dondur” komutunu da deneyebilirsiniz:

 

 

Aynı anda hem satırları ve sütunları dondurmak isterseniz:

 

 

 

 

Son olarak, eğer tablonuzu eski hale getirmek istiyorsanız, kolayca aynı menüden “Bölmeleri Çöz” komutunu seçebilirsiniz.

 

 

Ağustos 2017

Ekleyen: Ali Bekişoğlu

 

Uyarı: İntra Bilişim A.Ş., blog’da yayınlanan yazıların içeriğindeki bilgilerin doğruluk ve güvenilirliğini ve hatasız olacağını garanti etmez. Şirketimiz içerik bilgilerinin kullanılmasından doğan dolaysız veya dolaylı zararlardan sorumlu değildir. Yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden kopyalanamaz veya alıntı yapılamaz.

AnyDesk MacOS ve Android kurulum rehberi için tıklayın.